enguzel şiirler

Orhan Veli Kanık - Sere Serpe

Şiire başlamadan hemen önce...
“ Sözlerin büyüsü, insanların kalbinde sonsuz bir iz bırakacak kadar etkileyicidir. ”
Diye düşünüp aşadaki satırları sizlerle paylaşmayı düşündük...

Sende takdir olunmamış rızık eline geçmez. Sana ayrılmış olan da asla başkasına gitmez.

Urfalı Nâbi - Nabi Sözleri - 1
Urfalı Nâbi

Sere Serpe

Uzanıp yatıvermiş, sere serpe
Entarisi sıyrılmış hafiften
Kolunu kaldırmış, koltuğu görünüyor
Bir eliyle de göğsünü tutmuş
İçinde kötülüğü yok, biliyorum
Yok, benim de yok ama
Olmaz ki
Böyle de yatılmaz ki


Şiir Hakkında

 Şiirin ana teması, toplum tarafından kabul görmeyen bir davranışın eleştirilmesidir. Şiirde, bir kişinin sere serpe uzanması, toplum tarafından uygun görülmeyen bir davranış olarak tasvir edilir. Orhan Veli Kanık bu davranışın hem toplumun hem de kişinin kendisi için uygun olmadığını savunur.

Orhan Veli Kanık

Orhan Veli Kanık, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. 1914 yılında İstanbul’da doğmuş ve 1950 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Orhan Veli, Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte Garip akımının kurucusu olarak bilinir. Bu akım, Türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlamış ve sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşımıştır.

Orhan Veli, geleneksel şiir ölçülerini reddetmiş ve yalın bir anlatımı benimseyerek şiir dilini konuşma diline yaklaştırmıştır. Şairin şiirlerinde sıklıkla işlediği temalar arasında aşk, yalnızlık, ölüm, doğa ve insan ilişkileri yer alır. Orhan Veli’nin şiirleri, günümüzde de büyük ilgi görmekte ve Türk edebiyatının en önemli eserleri arasında sayılmaktadır.

Orhan Veli Kanık