en guzel şiirler

Orhan Veli Kanık - Rüya

Şiire başlamadan hemen önce...
“ Sözlerin gücü, insanların kalplerini fetheden ve dünyayı değiştiren güzellikte gizlidir. ”
Diye düşünüp aşadaki satırları sizlerle paylaşmayı düşündük...

Bende yok sabr-ı sükun, sende vefadan zerre. İki yoktan ne çıkar, fikredelim bir kerre.

Urfalı Nâbi - Nabi Sözleri - 2
Urfalı Nâbi

Rüya

Annemi ölmüş gördüm rüyamda
Ağlayarak uyanışımı hatırlattı bana
Bir bayram sabahı
Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakarak
Ağlayışımı


Şiir Hakkında

Orhan Veli Kanık annesini rüyasında ölmüş olarak gördüğünü ve bu rüya sonrası ağlayarak uyanışını anlatır. Şiirde, Orhan Veli Kanık çocukluğundaki bir anısı olan bayram sabahı gökyüzüne kaçırdığı balonuna bakarak ağladığı anı da hatırlattığını belirtir. Şiirin ana teması, kayıp ve özlemdir.

Orhan Veli Kanık

Orhan Veli Kanık, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. 1914 yılında İstanbul’da doğmuş ve 1950 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Orhan Veli, Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte Garip akımının kurucusu olarak bilinir. Bu akım, Türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlamış ve sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşımıştır.

Orhan Veli, geleneksel şiir ölçülerini reddetmiş ve yalın bir anlatımı benimseyerek şiir dilini konuşma diline yaklaştırmıştır. Şairin şiirlerinde sıklıkla işlediği temalar arasında aşk, yalnızlık, ölüm, doğa ve insan ilişkileri yer alır. Orhan Veli’nin şiirleri, günümüzde de büyük ilgi görmekte ve Türk edebiyatının en önemli eserleri arasında sayılmaktadır.

Orhan Veli Kanık