en guzel şiirler

Orhan Veli Kanık - Cevap

Şiire başlamadan hemen önce...
“ Sözlerin büyüsü, insanların kalbinde sonsuz bir iz bırakacak kadar etkileyicidir. ”
Diye düşünüp aşadaki satırları sizlerle paylaşmayı düşündük...

Bende yok sabr-ı sükun, sende vefadan zerre. İki yoktan ne çıkar, fikredelim bir kerre.

Urfalı Nâbi - Nabi Sözleri - 2
Urfalı Nâbi

Cevap

Ciğercinin kedisinden sokak kedisine
Açlıktan bahsediyorsun
Demek ki sen komünistsin
Demek bütün binaları yakan sensin
İstanbul’dakileri sen
Ankara’dakileri sen
Sen ne domuzsun, seni


Şiir Hakkında

Orhan Veli Kanık toplumsal eleştirilerde bulunduğu ve sınıf farklılıklarına dikkat çektiği bir şiirdir. Şair, açlığın ve toplumsal eşitsizliğin acı gerçeklerini dile getiriyor. Bu şiirde açık bir şekilde komünist ideolojiye atıfta bulunuluyor ve şair, toplumsal adaletsizliğe karşı bir eleştiri sunuyor.

Orhan Veli Kanık

Orhan Veli Kanık, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. 1914 yılında İstanbul’da doğmuş ve 1950 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Orhan Veli, Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte Garip akımının kurucusu olarak bilinir. Bu akım, Türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlamış ve sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşımıştır.

Orhan Veli, geleneksel şiir ölçülerini reddetmiş ve yalın bir anlatımı benimseyerek şiir dilini konuşma diline yaklaştırmıştır. Şairin şiirlerinde sıklıkla işlediği temalar arasında aşk, yalnızlık, ölüm, doğa ve insan ilişkileri yer alır. Orhan Veli’nin şiirleri, günümüzde de büyük ilgi görmekte ve Türk edebiyatının en önemli eserleri arasında sayılmaktadır.

Orhan Veli Kanık