en guzel şiirler

Orhan Veli Kanık - Anlatamıyorum

Şiire başlamadan hemen önce...
“ Sözlerin dokunuşu, kalplerde açan çiçekler gibi duyguları renklendirir ve ilham verir. ”
Diye düşünüp aşadaki satırları sizlerle paylaşmayı düşündük...

Öyle bir zamanda gel ki, vazgeçmek mümkün olmasın.

Orhan Veli Kanık - Sözleri - 4
Orhan Veli Kanık

Anlatamıyorum

Ağlasam sesimi duyar mısınız?
Mısralarımda,
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu,
Bu derde düşmeden önce.

Bir yer var, biliyorum,
Her şeyi söylemek mümkün.
Epeyce yaklaştım, duyuyorum,
Anlatamıyorum.


Şiir Hakkında

Orhan Veli Kanık duygularını ifade etmekte zorlandığını anlatır. Şair, ağlasa bile sesini duyuramayacağını, gözyaşlarına dokunulamayacağını ifade eder. Şair, şarkıların güzelliğini ancak bu derde düştükten sonra anladığını, ancak kelimelerin yetersiz kaldığını belirtir. Bir yer olduğunu bildiğini, her şeyi söylemenin mümkün olduğunu ancak kendisinin anlatamadığını ifade eder.

Orhan Veli Kanık

Orhan Veli Kanık, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. 1914 yılında İstanbul’da doğmuş ve 1950 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Orhan Veli, Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte Garip akımının kurucusu olarak bilinir. Bu akım, Türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlamış ve sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşımıştır.

Orhan Veli, geleneksel şiir ölçülerini reddetmiş ve yalın bir anlatımı benimseyerek şiir dilini konuşma diline yaklaştırmıştır. Şairin şiirlerinde sıklıkla işlediği temalar arasında aşk, yalnızlık, ölüm, doğa ve insan ilişkileri yer alır. Orhan Veli’nin şiirleri, günümüzde de büyük ilgi görmekte ve Türk edebiyatının en önemli eserleri arasında sayılmaktadır.

Orhan Veli Kanık