en guzel şiirler

Orhan Veli Kanık - Dalgacı Mahmut

Şiire başlamadan hemen önce...
“ Sözlerin büyüsü, insanların kalbinde sonsuz bir iz bırakacak kadar etkileyicidir. ”
Diye düşünüp aşadaki satırları sizlerle paylaşmayı düşündük...

Farz et ki rüzgardım, esip geçtim hayatından.

Orhan Veli Kanık - Sözleri - 7
Orhan Veli Kanık

Dalgacı Mahmut

İsim gücüm budur benim
Gökyüzünü boyarım her sabah
Hepiniz uykudayken
Uyanır bakarsınız ki mavi

Deniz yırtılır kimi zaman
Bilmezsiniz kim diker
Ben dikerim


Dalga geçerim kimi zaman da
O da benim vazifem
Bir baş düşünürüm başımda
Bir mide düşünürüm midemde
Bir ayak düşünürüm ayağımda
Ne halt edeceğimi bilemem


Şiir Hakkında

Yaratıcı hayal gücü ve hayattaki belirsizliktir. Şiirde, Dalgacı Mahmut, kendi yaratıcı hayal gücünü kullanarak, gökyüzünü boyar, denizi diker ve hatta dalga geçer. Bu, Mahmut'un sınırsız hayal gücünün ve yaratıcılığının bir göstergesidir.

Ancak, şiirde, Mahmut'un yaratıcı hayal gücünün bir sınırı da vardır. Bazen, Mahmut ne yapacağını bilemez ve bu da ona bir belirsizlik duygusu verir. Bu belirsizlik, hayatın kendisinden kaynaklanmaktadır. Hayat, her zaman beklenmedik şeylerle doludur ve bu da bize bir belirsizlik duygusu verebilir.

Orhan Veli Kanık

Orhan Veli Kanık, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. 1914 yılında İstanbul’da doğmuş ve 1950 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Orhan Veli, Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte Garip akımının kurucusu olarak bilinir. Bu akım, Türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlamış ve sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşımıştır.

Orhan Veli, geleneksel şiir ölçülerini reddetmiş ve yalın bir anlatımı benimseyerek şiir dilini konuşma diline yaklaştırmıştır. Şairin şiirlerinde sıklıkla işlediği temalar arasında aşk, yalnızlık, ölüm, doğa ve insan ilişkileri yer alır. Orhan Veli’nin şiirleri, günümüzde de büyük ilgi görmekte ve Türk edebiyatının en önemli eserleri arasında sayılmaktadır.

Orhan Veli Kanık