en guzel şiirler

Orhan Veli Kanık - Dedikodu

Şiire başlamadan hemen önce...
“ Sözlerin gücü, insanların kalplerini fetheden ve dünyayı değiştiren güzellikte gizlidir. ”
Diye düşünüp aşadaki satırları sizlerle paylaşmayı düşündük...

Farz et ki rüzgardım, esip geçtim hayatından.

Orhan Veli Kanık - Sözleri - 7
Orhan Veli Kanık

Dedikodu

Kim söylemiş beni
Süheyla'ya vurulmuşum diye?
Kim görmüş, ama kim,
Eleni'yi öptüğümü,
Yüksek kaldırımda, güpe gündüz?
Melahat'i almışım da sonra


Alemdara gitmişim, öyle mi?
Onu sonra anlatırım, fakat
Kimin bacağını sıkmışım tramvayda?
Güya bir de Galataya dadanmışız
Kafaları çekip çekip
Orada alıyormuşuz soluğu
Geç bunları, anam babam, geç
Geç bunları bir kalem;
Bilirim ben yaptığımı.


Ya o, Mualla'yı sandala atıp,
Ruhumda hicranını söyletme hikayesi?


Şiir Hakkında

İlk dörtlükte, şair, hakkında söylenen dedikodulardan şikayet ediyor. Süheyla, Eleni, Melahat ve Mualla gibi isimler, şairin hakkında söylenen dedikoduların örnekleridir. Bu dedikoduların çoğu, şairin yaptığı şeyleri yanlış bir şekilde yansıtıyor.

İkinci dörtlükte, şair, dedikodunun nasıl yayıldığını sorguluyor. Kim bu dedikoduları yayıyor? Kim şairin hakkında bu kadar şey biliyor? Şairin kendisi bile, bazı dedikoduların doğru olup olmadığını bilmiyor.

Son dörtlükte, şair, dedikodunun onu nasıl etkilediğini anlatıyor. Dedikodular, şairin itibarını zedelemiş ve onu öfkelendirmiştir. Şair, dedikodulara kulak asmak yerine, kendi hayatını yaşamaya karar verir.

Orhan Veli Kanık

Orhan Veli Kanık, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. 1914 yılında İstanbul’da doğmuş ve 1950 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Orhan Veli, Melih Cevdet ve Oktay Rifat ile birlikte Garip akımının kurucusu olarak bilinir. Bu akım, Türk şiirindeki eski yapıyı temelinden değiştirmeyi amaçlamış ve sokaktaki adamın söyleyişini şiir diline taşımıştır.

Orhan Veli, geleneksel şiir ölçülerini reddetmiş ve yalın bir anlatımı benimseyerek şiir dilini konuşma diline yaklaştırmıştır. Şairin şiirlerinde sıklıkla işlediği temalar arasında aşk, yalnızlık, ölüm, doğa ve insan ilişkileri yer alır. Orhan Veli’nin şiirleri, günümüzde de büyük ilgi görmekte ve Türk edebiyatının en önemli eserleri arasında sayılmaktadır.

Orhan Veli Kanık